כניסה

אבחון הפרעות נפשיות

אבחנת הפרעות נפשיות בקרב ילדים הינה מורכבת ומאתגרת במיוחד. אף על פי שהאבחנה מתבססת על תסמינים וסימנים, ישנן התנהגויות רבות כגון ביישנות, חרדה, הרגלי אכילה מוזרים והתפרצויות כעס, שעשויות להתרחש כחלק נורמלי מהתפתחותו של ילד.

מיהם חברי ועדת האבחון?

השלב הראשון בתהליך בירור פסיכיאטרי מתרחש אצל רופא המשפחה. במידה וישנם תסמינים, הרופא יערוך בדיקת היסטוריה רפואית והתפתחותית מלאה, ובדיקה גופנית. בנוסף, הוא ישתמש בבדיקות אבחון שונות, כגון בדיקות הדמיה ודם, על מנת לשלול מחלות גופניות או מצבים רפואיים אחרים שיכולים להסביר את התסמינים.

במידה ורופא המשפחה רואה צורך לערוך בירור עמוק יותר, הילד יופנה לפסיכיאטר או פסיכולוג המתמחה בילדים ומתבגרים. אנשי מקצוע אלו משתמשים בכלים שנבנו במיוחד לצורך ראיון והערכת הפרעה נפשית אצל ילדים. רופא פסיכיאטר מבסס את אבחנתו על דיווחי התסמינים המוצגים על ידי הילד עצמו, הוריו, מוריו ומטפלים אחרים. ובהתחשב בכל הממצאים, הרופא קובע אם תסמיני הילד מצביעים על הפרעה נפשית ספציפית.

לצערנו הרב, למרות העלייה המשמעותית במודעות להפרעות נפשיות בכל העולם, הורים רבים עדיין עשויים לחשוש מהסטיגמה הקשורה למחלה נפשית, ועל כן להימנע מביקור אצל רופא פסיכיאטר ו/או להימנע משימוש בתרופות מסוימות או טיפולים שעשויים לסייע. הסטיגמה הקשה כלפי מתמודדים עם הפרעות נפשיות גורמת למציאות כואבת של בדידות , הסתרה וחשש לפנות לקבלת עזרה, ובכך יוצרת החמרה של המצב ואי פניה לקבלת טיפול עם הופעת הסימנים הראשונים בטרם ההחמרה.

חשוב לציין שאנשים המתמודדים עם הפרעות נפשיות קשות יכולים בדרך כלל, באמצעות טיפול נכון, להשתלב בחברה, ככל אדם הסובל מבעיה רפואית. לכן, סטיגמה כלפיהם או אפליה שלהם גורמים להם ולחברה כולה לסבל שאינו מוצדק.

מטרת האבחון

כיף לראות אותך שוב!

עובדת עם ילדים
עם צרכים מיוחדים?

רוצה לקבל מידע
שיקדם אותך ואת הילד?
מלאי כאן פרטים

אמא לילד
עם צרכים מיוחדים?

רוצה לקבל מידע
שיקדם אותך ואת הילד?
מלאי כאן פרטים

אנו מברכים אתכם על הפניה לאתר המקצועי של אפשרי.
נשמח לשלוח לכם עדכונים חמים ומגוונים.

אסתר אודליה והב

מומחית תחום תקשורת

הימים של אסתר עמוסים במיוחד- בנוסף להיותה אחראית תחום ריפוי ועיסוק במכון שמעיה ובעלת קליניקה פרטית, היא גם מדריכה במעון תקשורת ובעמותה לילדים בסיכון.

את התואר בריפוי ועיסוק הוציאה אסתר במכללת "מבחר" ומאז היא משקיעה את כל מעייניה בלעזור ולקדם עוד ועוד ילדים המתמודדים עם אתגרים בתחום התקשורת.

אני מאמין: אני מאמינה שכל ילד גדל בתוך קשר משפחתי והקשר הזה הוא אחד המרכיבים הכי חשובים בהתפתחות ובהתקדמות שלו. אני מאמינה שלכל הורה יש יכולת נדירה להכיר וללמוד את הילד שלו. ולכן, בתהליכים שאני עושה עם ילדים, אני לא קובעת את מהלך העניינים, אני עובדת בשיתוף עם ההורים ומאפשרת להם לחוות, יחד איתי, תהליך מרגש של היכרות מחודשת עם הילד שלהם וכך להגיע לתוצאות מדהימות.

טובי מאירוביץ

מומחית ילדי צמי"ד

פערי גרוסמן

מומחית ילדי צמי"ד

חיה קרף

מנהלת אתר

חני נוסבום

מומחית מימוש זכויות ילדי צמי"ד

חיה רבינוביץ

מנהלת פרויקטים

מרגלית שטרן

מומחית מימוש זכויות ילדי צמי"ד

פרי גרוסמן

מומחית מימוש זכויות ילדי צמי"ד

אילנית אלדד

מזכירות

אביגיל פיפרמן

אחראית כספים

אסנת צנעני

מומחית ילדי צמי"ד

להצטרפות,
מלאו את השאלון

דילוג לתוכן