כניסה

תנאי זכאות

קיימים שלושה תנאי זכאות בסיסיים לקבלת קצבת ילד נכה. בנוסף לתנאים אלה יש לבדוק את זכאותכם לקצבה בהתאם לרשימת המחלות, הליקויים והטיפולים המזכים בקצבה. 

תנאי הזכאות הבסיסיים לקצבת ילד נכה:

 1. הילד הוא ילדו של מבוטח תושב ישראל

הילד הוא ילדו של מבוטח שהוא תושב/ת ישראל, או ילדו של מי שהיה מבוטח ונפטר בהיותו תושב ישראל.

גם תושבים עם אזרחות זרה בלבד המשלמים דמי ביטוח יכולים לקבל על  לילד גמלה 

במקרה ומדובר בילד עולה חדש שעלה בלי הוריו, תיתכן זכאות לקצבה, בתנאי שעלה עם אפוטרופוס או בן משפחה אחר שהוא אחד מאלה: אחיו, אחותו, סבו, סבתו, דודו או דודתו.

הורים אזרחי הארץ שגרים בחו"ל ורוצים להשאיר ילד פגוע בארץ יש לפנות לייעוץ אצל עמותת חיים וחסד.

 • חשוב להבין ילדי אומנה לא זכאים לקצבת ילד נכה מהביטוח.

  2. הילד נמצא בישראל
  תנאי לקבלת קצבה הוא שהילד נמצא בישראל.
  ילד המקבל קצבה ויוצא לחו"ל, תשולם עבורו הקצבה למשך שלושה חודשים נוספים לאחר היציאה לחו"ל, אם שולמה קצבה לפחות חודשיים לפני יציאתו לחו"ל.
 • חשוב להבין שהקצבה תופסק גם במקרה והילד ירד מהארץ לצורך טיפולים רפויים , תינוק שירד מידית ועדין לא קיבל חודשיים (עד גיל שלושה חודשים לרב לא מקבלים) לא יקבל נכות עד לשובו לארץ וכן לא יקבל רטרואקטיבית על השנים שלא היה בארץ 

 במקרים הבאים תשולם הקצבה מעבר לשלושה חודשים:

 • טיפול רפואי – ניתן להמשיך לשלם קצבה למשך 24 חודשים, אם מדובר בטיפול שלא ניתן לקבלו בישראל או שאין מספיק ניסיון במתן הטיפול בארץ.
 • חשוב להבין רק מקרים שבהם הקופה מכירה בצורך לרדת מהארץ חומת וממנת את הטיפולים שם במקרים חריגים גם במקרים שלא מומנו ע"י הקופה 
 • כמו כן חשוב להבין שהדוחות הרפואיים מחו"ל לא "נתפסים " בביטוח וחובה להביא דוחות עדכניים ממצבו של הילד ע"י רופאים בארץ כשחוזרים  
 • שליחות לחוץ לארץ מטעם מעסיק ישראלי – ניתן להמשיך לשלם קצבה למשך 24 חודשים, אם ההורה יצא לשליחות מטעם מעסיק ישראלי והמעסיק ממשיך לשלם עבורו דמי ביטוח.
 • חובה להמציא דוחות רפואיים וטיפוליים מהארץ בזמנים שצריך לחדש גמלה כמו כן חובה להתייצב בוועדות 
 • שליחות לחוץ לארץ מטעם המדינה – אם הילד יצא לחו"ל כיוון שהוריו נמצאים בשליחות מטעם המדינה, תשולם עבורו הקצבה בכל תקופת השליחות (לדוגמה, שליחות מטעם משרד החוץ).
 1. הילד נמצא במשפחה

קצבת ילד נכה נועדה לעודד ולאפשר להורים לטפל בילד במסגרת המשפחתית.

במקרים הבאים לא ניתן לשלם קצבת ילד נכה:

 • הילד שוהה במוסד – ילד השוהה במוסד בתנאי פנימייה שניתנים בו שירותי ריפוי, סיעוד או שיקום אינו זכאי לקצבת ילד נכה. על אף האמור, במקרים הבאים ניתן להגיש תביעה עבור ילד השוהה במוסד: ההורים נושאים בכל הוצאות אחזקתו במוסד, במשפחה יש ילד נכה נוסף המקבל קצבה או כאשר הילד עתיד להשתחרר מהמוסד וישנו אישור על תאריך השחרור ותכנית לשילוב הילד בקהילה.
 • מהניסיון שלנו בחורים הישנים בישיבות או אפילו רשומים שישנים שם לא יקבלו גמלה באופן אוטומטי 
 • הילד מאושפז בבית חולים – ילד נכה המקבל קצבה ומאושפז בבית חולים לצורכי ריפוי או שיקום, קצבתו תשולם למשך שנה מיום האשפוז. בתום שנה מיום האשפוז, תיבדק מחדש זכאותו לקצבה, בהתאם לסיבות האשפוז.
 • ילד במשפחת אומנה – הורה ביולוגי של ילד שנמצא במשפחת אומנה לא זכאי לקצבת ילד נכה. משפחת אומנה לילד עם צרכים מיוחדים מקבלת דמי אחזקה מוגדלים ממשרד הרווחה, ולכן היא לא יכולה לקבל קצבת ילד נכה מהביטוח הלאומי.
 • ילד שחזר להוריו הביולוגיים יקבל גמלה מיום חזרתו 

בעקבות תיקון בחוק האומנה, החל מדצמבר 2016, משפחת אומנה אשר מחזיקה בילד נכה מונשם תהיה זכאית לתעודות נכה, ולתוספת מהביטוח הלאומי עבור ילד מונשם,  ולהטבות נלוות בארגונים אחרים.

שימו לב, משפחת אומנה שלא קיבלה תעודה או שאינה יכול לממש את ההטבות הנלוות בשל רישום שגוי או חסר בביטוח הלאומי- מתבקשת לפנות למפקח האומנה במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים

כיף לראות אותך שוב!

עובדת עם ילדים
עם צרכים מיוחדים?

רוצה לקבל מידע
שיקדם אותך ואת הילד?
מלאי כאן פרטים

אמא לילד
עם צרכים מיוחדים?

רוצה לוודא שהילד אכן מקבל
את מה שמגיע לו?
מלאי כאן פרטים
ונציגות תחזורנה אליך בהקדם.

אנו מברכים אתכם על הפניה לאתר המקצועי של אפשרי.
נשמח לשלוח לכם עדכונים חמים ומגוונים.

אסתר אודליה והב

מומחית תחום תקשורת

הימים של אסתר עמוסים במיוחד- בנוסף להיותה אחראית תחום ריפוי ועיסוק במכון שמעיה ובעלת קליניקה פרטית, היא גם מדריכה במעון תקשורת ובעמותה לילדים בסיכון.

את התואר בריפוי ועיסוק הוציאה אסתר במכללת "מבחר" ומאז היא משקיעה את כל מעייניה בלעזור ולקדם עוד ועוד ילדים המתמודדים עם אתגרים בתחום התקשורת.

אני מאמין: אני מאמינה שכל ילד גדל בתוך קשר משפחתי והקשר הזה הוא אחד המרכיבים הכי חשובים בהתפתחות ובהתקדמות שלו. אני מאמינה שלכל הורה יש יכולת נדירה להכיר וללמוד את הילד שלו. ולכן, בתהליכים שאני עושה עם ילדים, אני לא קובעת את מהלך העניינים, אני עובדת בשיתוף עם ההורים ומאפשרת להם לחוות, יחד איתי, תהליך מרגש של היכרות מחודשת עם הילד שלהם וכך להגיע לתוצאות מדהימות.

טובי מאירוביץ

מומחית ילדי צמי"ד

פערי גרוסמן

מומחית ילדי צמי"ד

חיה קרף

מנהלת אתר

חני נוסבום

מומחית מימוש זכויות ילדי צמי"ד

חיה רבינוביץ

מנהלת פרויקטים

מרגלית שטרן

מומחית מימוש זכויות ילדי צמי"ד

פרי גרוסמן

מומחית מימוש זכויות ילדי צמי"ד

אילנית אלדד

מזכירות

אביגיל פיפרמן

אחראית כספים

אסנת צנעני

מומחית ילדי צמי"ד

להצטרפות,
מלאו את השאלון

דילוג לתוכן